Kazein Protein Ne İşe Yarar? Kazein Proteinin Etkisi!

Posted by atknpro 15/09/2014 0 Comment(s) Fitness,

Kazein Proteinler ve Etkileri
Uykudan önce kazein proteinine yüklenerek kas yapmaya çalışmak eski bir vücut geliştirme stratejisi. Yeni yapılan araştırmalar göre bunun daha lean bir görünüm elde etmeye çalışırken de yardımcı olabileceği yönünde. Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada iki grup yataktan 30 dakika önce belirli içecekler tüketmişler. Birinci grup sıfır kalori içecekler tüketirken diğer grup 30 gram kazein proteini tüketmiş. Bilim adamları yağ hücrelerindeki glikoz konsantrasyonunu ölçmüşler ve kazein grubunun sıfır kalorili içecek grubuna kıyasla bir gecede lipolizi (yağların parçalanması) yavaşlatmadığını doğrulamış. Kasların korunumu, metabolizma hızını optimize etmenin büyük bir parçası olduğundan, gecelik 30 gram kazein proteini almak belkide yağ yakmanıza yardımcı olabilir, özellikle de kalori kısıtlaması olan bir diyetteyseniz.

Protein ve Probiyotikler

Tavuğu, pirinci, kahve ve hindistan cevizi yağını unu- tun. Atletler için en son önerilen diyet; protein ve probiyotikler. Florida’daki Tampa Üniversitesi’nden araştırmacılar, 29 egzersiz yapan genç erkeği iki ayrı grupta vahşi bir alt vücut egzersizlerinden geçmiş. İki hafta boyunca egzersiz öncesi erkekler 20 gram ka- zein proteini almış. Diğer egzersizden önce ise kazein takviyesine ek olarak probiyotik bakteri Bacillus Coagulans eklemişler. Atletler probiyotikleri diyetlerine eklediklerinde daha az kas ağrısı hissetmiş ve egzersiz sırasında daha enerjik olduklarını bildirmişler. Probiyotikler aynı zamanda kandaki kreatin kinaz düzeylerini köreltmiş, böylece bakterilerin kas yıkımını azalttığını görülmüş. Daha önce yapılan bir başka araştırmada ise Bacillus Coagulans’ın bağışıklığı ve sindirimi geliştirdiği rapor edilmiş.

Çok Çalış Sağlıklı Kal!
Metilsülfonilmetan, daha çok bilinen adıyla MSM, sporcular tarafından eklem sağlığını geliştirme kabiliyetiyle uzun süredir kullanılmakta. Journal Of Sports Medicine’de yayın- lanan yeni bir araştırmaya göre MSM takviyesi alanlar, egzersiz sonrası enflamasyonları daha az hissediyor ve böylece spor salonundan uzak kalmıyor. Araştırma sırasında, egzersiz yapan kişilere dört hafta boyunca üç gram patentli bir MSM formu olan OptiMSM verilmiş. Daha sonra, kitlesel bir enflamasyon yanıtı elde etmek için 100 adet eksantrik diz hareketi gerçekleştirmişler. Enflamasyon belirtisi için kan test yaptıktan sonra OptiMSM ile takviye edilen grubun plasebo alan gruba kıyasla belirgin bir şekilde enflamasyonu azalttığı tespit edilmiş. Çalışmanın yazarları, yoğun egzersizle bağışıklık sisteminin güçlendiğini ve hasta olma olasılığının düşük olduğunu ve arka arkaya gün boyunca sert egzersiz yapmak için hücresel kaynaklara sahip olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Kaynak:FitnessZamani

Leave a Comment