Dışarı Çık! Zinde Ol, Egzersiz Yap!

Posted by atknpro 08/01/2019 0 Comment(s) Fitness, Beslenme,

Egzersiz Yap!

Birleşik Krallık’ta her sene dört insandan biri psikolojik hastalıklardan muzdarip ve bu sorun politik çevrelerin dikkatini çekmeye başladı. Malcolm Bradbrook, egzersiz ve zinde yaşamın psikolojik hastalıkları tedavi etmede nasıl kullanıldığını inceliyor.

Egzersiz ve zinde kalmak, yavaş yavaş psikolojik sorunlarla yaşamı kontrol altında tutmanın anahtarı olarak kabul görmeye başlıyor. Bu seneki Londra Maratonu›nun ana sponsorlarından Charity Mind aktif olmaya “Five Ways to Wellbeing” (Zinde Olmanın Beş Yolu) listesinde yer veriyor. Royal College of Psychiatrists›in araştırmaları, bunun iki nedeni olduğunu gösteriyor. İlk neden, bize yemek, su ve barınak gibi ödüller getirdiği için aktif olmaya programlanmış bulunmaktayız. İkinci neden ise, egzersizin, beyninizdeki dopamin, serotonin gibi beyin hücrelerinin birbiriyle etkileşime geçmesini sağlayan kimyasalları etkilemesi ve böylece beyin hücrelerinin büyümesi ve gelişmesidir.

Reçeteli egzersiz Diane Crone, Gloucestershire Üniversitesi’nde egzersiz bilimi profesörü ve fiziksel aktivitenin psikolojiye olumlu etkisinin kanıtlandığını söylüyor. Birleşik Krallık’taki çoğu sağlık profesyoneli, mental hastalıkların semptomlarının hafifletilmesinde reçeteye egzersiz türlerini de ekliyorlar. Profesör Crone egzersizin olumlu psikolojik etkilerinin açık ve net olduğunu “Biliyoruz ki fiziksel aktivite insanlara bir amaç ve başarı hissi veriyor; aynı zamanda kendileriyle aynı ilgi alanlarına sahip olan bir grubun içinde bulunmanın etkisi de göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.”  “Bir amaca sahip olmak kişiyi güçlendiren bir şeydir ve biz bunu gerçekleştirmenin gerçek bir ilerlemeden çok daha önemli olduğunu düşünürüz.

 

Bir şeyde ilerleme kaydetmiyor olsanız da sadece içinde yer almak bile çok büyük yarar sağlar.” Dış mekanlarda egzersiz yapmak ise çok daha yararlı olabilir. Bu Biophilia Hypothesis olarak bilinir; yeşil alanlarda fiziksel aktivite yapan insanların zihinsel hastalıklarla karşılaşmasının daha düşük olduğunu ortaya koyar. Depresyon ile yaşamak Bu konunun ana örneklerinden biri olan insan Verity Westgate’tir. Oxfordshire’daki Kidlington’dan gelen 33 yaşındaki Westgate, yetişkin hayatı boyunca onu intiharın eşiğine sürükleyen düşüncelerle, depresyonla yaşamış. Wesgate düzenli dayanıklılık egzersizlerinin durumuyla başa çıkmasına yardım ettiğini fark etmiş ve The Great North Swim, yarı ironman, iki maraton bitirerek daha birçok yarışta yer almış.

Kaynak: Fitness Zamani
Etiketler: beslenme diyet spor fitness

Leave a Comment