Spora Yeni Başlarken!

Posted by atknpro 01/02/2019 0 Comment(s) Fitness, Spor Zamanı,

SPORA BAŞLAMADAN KENDİNE İNAN!

Sağlıklı, esnek ve fit bir vücut herkesin hayalidir. Bu hayale kavuşmak ise sanıldığı kadar zor değil. Sevdiğiniz bir sporu istikrarla yapmak ve beslenmenize dikkat etmek, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın en önemli kurallarındandır. Ancak kendinize uygun bir spor bulma konusunda kararsız kalmış olabilirsiniz. Oysa pek çok alternatif var! Yeter ki araştırın!

MUTLAKA ISININ
Egzersizin başına ve sonuna üçer, beşer dakika süren ısınma ve soğuma (derlenme) periyodu eklenmelidir. Isınma periyodu kasların ısınmasını ve esnekliğini sağlar, kan akımını hızlandırır ve vücudu yoğun egzersize hazırlar. Sakatlanmaları engellemek için ısınma ve soğuma önemlidir ve kesinlikle atlanmaması gerekir.

NE SIKLIKTA?
Egzersizler haftada üç ila beş gün olacak şekilde, tercihen gün aşırı uygulanmalıdır. Haftada üç günle başlanarak gün sayısı artırılır. Haftada üç günün altındaki egzersiz antrenmanları kardiyo için yeterli olmaz. Beş günden fazla antrenmanlar ve aşırı yüklenme ise ortopedik soruna neden olabilir. Ağırlık ve aletli uygulamalar haftada üç gün olacak şekilde planlanmalıdır. İki antrenman arasında 48 saat olması sakatlanmama açısından önemlidir.

NE YOĞUNLUKTA?
Egzersizin yoğunluğunun belirlenmesi için birkaç basit yöntem kullanılır. Bu yöntemlerin en önemlisi bireyin egzersiz sırasında nabzına bakmasıdır. Kişiye özel belirlenen nabız aralığı, egzersiz yoğunluğunun kontrolünü sağlar. Nabza bakmayı bilmiyorsanız doktorunuzdan bu konuda yardım isteyin, size öğretecektir.

NE TİP EGZERSİZ?
Kalp-akciğer sağlığını ve kondisyonu artırmaya yönelik sporların başında yürüyüş, koşu, kürek çekme, bisiklete binme, yüzme gibi büyük kas gruplarının kullanıldığı hareketler gelir. Fakat yoğun iş temposu olanlar hem hareket ederek hem de bedenlerini çalıştıracak egzersizleri; pilates, yoga vb. tercih edebilir…

NE ZAMAN?
Ne yazık ki halk arasında ‘egzersiz aç karnına yapılır’ gibi yanlış bir inanış var. Egzersiz yemekten bir buçuk – üç saat sonra uygulanmalıdır. Aç karnına yapılan uygulamalar kan şekerinin istenen düzeylerin altına inmesine neden olabilir. Yemek üzerine yapılan uygulamalar ise, kalp üzerinde sıkıştırıcı ve istenmeyen yan etkiler gösterir.

NE KADAR SÜRE BOYUNCA?
Egzersizler ortalama 60 dakikayı geçmeyecek şekilde yapılmalıdır. Daha uzun süre çalışmak, kaslarda istenmeyen ağrılara neden olabilir. Spora başlayacak kişinin sağlık durumuna göre günde 20 – 30 dakika ile b aşlanması ve haftada yüzde 10 artışla ilerlenmesi idealdir.

Kaynak: Fitness Zamanı
 

Leave a Comment