Kafein her şeyi iyileştiriyor!

Posted by atknpro 05/02/2019 0 Comment(s) Fitness, Spor Zamanı,

Egzersiz öncesi kafein muhtemelen günlük rutininizin bir parçasıdır, ancak antrenmanın ortasında kafein? Yeni bir çalışma devamlı kardiyo da egzersiz ortası küçük bir sallamanın olası potansiyelini gösterdi. Yayınlanan araştırmada, bir sprint ile sona eren uzun bir eğitim sürüşü sırasında çeşitli seviyelerde kafein verilen bisiklet grupları tanımlandı. Kafein alan sürücüler, almayanlardan önemli ölçüde daha hızlıydı. Dahası, dozaj seviyesi büyük bir fark yarattı. Vücutta ki her kilogram başına yaklaşık 1.5 miligram kafein olan 100 miligram kafeini alan grup, kafeinsiz gruba göre daha iyi performans gösterdi. Bununla birlikte, üçüncü bir gruba vücut- ta ki her kilogram başına 200 miligram kafein verildi ve onlar daha da hızlıydı.

Tramp Zamanı!

Omuz ağrısı, yıllardır ağırlık kaldırıyorsanız, bildiğiniz bir arkadaştır. The Jour- nal of Strength And Conditioning Research’de yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, ağrılı omuz eklemlerini azaltmanın bir yolunu buldu. Alt trap’lere daha fazla yüklenerek çözüm elinizde… Deneyde vücut geliştiren büyük bir grup erkek, omuz ağrısının yaygın bir nedeni olan omuz sıkışması sendromu ile değerlendiriliyor. (Omuz sıkışması sendromunun genel nedenlerinden biri, bench press gibi bazı büyük kaldırışlara fazla itimat edilmesidir.) Bilim adamları omuz sıkışması sendromunda ana faktörün zayıf trap’lerin varlığı olduğunu buldu. Alt trap’lerinize için yapacağınız en iyi egzersiz, kol row, face pulls ve prone trap raise olup ki, bu tek kol incline’a çok benzemektedir. Eğer göğüs gününü seviyorsanız, bu hamleleri programınıza düzenli olarak dahil etmeniz size bu konuda büyük fayda sağlayacaktır.

Spor yapsan da, yapmasan da SU İÇ!

Yeni bir araştırma, litrelik su sürahisini geri getirme zamanının geldiğini gösteriyor. The Journal of Strength And Conditioning Research’te sunulan bilgiler, vücut su seviyelerindeki hafif bir düşüşün kasların gücünü ve dayanıklılığını önemli ölçüde engelleyebildiğini gösteriyor. Her tip vücut geliştiren atlet için bu doğru fakat yaşlı erkeklerde konu biraz daha hassas. Belirli bir yaşın üstündeki herkes, dynapenia olarak bilinen kas performansında düşüşe maruz kalır. Çalışmada vücut ağırlığının sadece% 1’i kadar dehidrasyon yaşayan kişiler, performanslarının çeşitli metriklerinde hızlı düşüşler yaşadı. İster su, ister bir BCAA formülü ya da bir spor içeceği, egzersiz süresince ve çevresinde mutlaka yeterli miktarda sıvı alın.

Kaynak: Fitness Zamani

Leave a Comment